2011 Grammy Awards
53rd Annual Grammy Awards
53rd.poster.final .jpg
Date February 13, 2011
Location Staples Center, Los Angeles
Most awards Lady Antebellum (5)
Most nominations Eminem (10)
Television/Radio coverage
Network CBS
Viewership 26.6 million viewers[1]

The 53rd Annual Grammy Awards were held on February 13, 2011, at the Staples Center in Los Angeles. They were broadcast on CBS with a rating of 26.6 million viewers. Barbra Streisand was honored as the MusiCares Person of the Year two nights prior to the telecast on February 11. Nominations were announced on December 1, 2010 and a total of 109 awards were presented. Most of the awards were presented during the pre-telecast, which took place at the Los Angeles Convention Center next to the Staples Center, where the main telecast took place. The eligibility period was September 1, 2009 to September 30, 2010.[2]

For the third year, nominations were announced on prime-time television as part of "The GRAMMY Nominations Concert Live! - Countdown to Music's Biggest Night" a one-hour special broadcast live on CBS from Club Nokia at L.A. Live.

Arcade Fire won Album of the Year for The Suburbs becoming the first indie act to do so,[3] and surprising many viewers and critics.[4]Baba Yetu composed and arranged by Christopher Tin won Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s), is the first Grammy given to a piece of music written for a Video Game.[5]Esperanza Spalding was awarded Best New Artist. Lady Antebellum won five awards including Record of the Year and Song of the Year for "Need You Now". Other multiple winners include: David Frost, John Legend, Lady Gaga, Jay-Z, and Jeff Beck with three awards each. The Black Keys, Eminem, Herbie Hancock, Alicia Keys, The Roots, Christopher Tin and BeBe Winans won two awards each.[6]

The television broadcast of the 53rd Grammy Awards marked the last awards show for the Grammy's executive producer, John Cossette, before his death on April 26, 2011.[7]

Performers

Pre-telecast ceremony

[8]

Telecast ceremony

The following performed:

Artist(s) Song(s)
Yolanda Adams
Christina Aguilera
Jennifer Hudson
Martina McBride
Florence Welch
Tribute to Aretha Franklin:[9]
"(You Make Me Feel Like) A Natural Woman"
"Ain't No Way" (Aguilera)
"Until You Come Back to Me (That's What I'm Gonna Do)" (McBride)
"Think" (Welch)
"Respect" (Hudson)
"Spirit in the Dark" (Adams)
"Sisters Are Doin' It for Themselves"[10]
Lady Gaga "Born This Way"[11]
Miranda Lambert "The House That Built Me"[11]
Muse "Uprising"[12]
B.o.B
Bruno Mars
Janelle Monáe
"Nothin' on You"
"Grenade"
"Cold War"[12]
Justin Bieber
Jaden Smith
"Baby"
"Never Say Never"
Usher "OMG"[12]
Mumford & Sons
The Avett Brothers
Bob Dylan[13]
"The Cave"
"Head Full of Doubt/Road Full of Promise"
"Maggie's Farm"
Lady Antebellum "If You Don't Know Me By Now"
"American Honey"
"Need You Now"[12]
Cee-Lo Green
Gwyneth Paltrow
Henson Company Puppets
"Fuck You"[11][14][15]
Katy Perry "Not Like the Movies"
"Teenage Dream"[11]
Norah Jones
John Mayer
Keith Urban
"Jolene"

Tribute to Dolly Parton

Eminem
Adam Levine
Rihanna
Skylar Grey
Dr. Dre
"Love the Way You Lie (Part II)"
"I Need a Doctor"[11][13]
Mick Jagger
Raphael Saadiq
"Everybody Needs Somebody to Love"[16]

Tribute to Solomon Burke

Barbra Streisand "Evergreen"[8]
Rihanna
Drake[14]
"What's My Name?"
Arcade Fire[11] "Month of May"
"Ready to Start"

Presenters

Pre-telecast ceremony[8]
Telecast ceremony

The following presented:

Awards

Special Merit Awards

MusiCares Person of the Year
President's Merit Award
Grammy Lifetime Achievement Award

General

Record of the Year
Album of the Year
Song of the Year
Best New Artist

Pop

Best Female Pop Vocal Performance
Best Male Pop Vocal Performance
Best Pop Performance by a Duo or Group with Vocal
Best Pop Collaboration with Vocals
Best Pop Instrumental Performance
Best Pop Instrumental Album
Best Pop Vocal Album

Dance

Best Dance Recording
Best Electronic/Dance Album

Traditional pop

Best Traditional Pop Vocal Album

Rock

Best Solo Rock Vocal Performance
Best Rock Performance by a Duo or Group with Vocal
Best Hard Rock Performance
Best Metal Performance
Best Rock Instrumental Performance
Best Rock Song
Best Rock Album

Alternative

Best Alternative Music Album

R&B

Best Female R&B Vocal Performance
Best Male R&B Vocal Performance
Best R&B Performance by a Duo or Group with Vocals
Best Traditional R&B Vocal Performance
Best Urban/Alternative Performance
Best R&B Song
  • "Shine"-John Legend & The Roots
    • John Stephens, songwriter
  • "Bittersweet"-Fantasia
    • Charles Harmon & Claude Kelly, songwriters
  • "Finding My Way Back"Jaheim
    • Ivan "Orthodox" Barias, Curt Chambers, Carvin "Ransum" Haggins, Jaheim Hoagland & Miquel Jontel, songwriters
  • "Second Chance"-El DeBarge
    • E. Debarge & Mischke, songwriters
  • "Why Would You Stay"-Kem
    • K. Owens, songwriter
Best R&B Album
Best Contemporary R&B Album

Rap

Best Rap Solo Performance
Best Rap Performance by a Duo or Group
Best Rap/Sung Collaboration
Best Rap Song
Best Rap Album

Country

Best Female Country Vocal Performance
Best Male Country Vocal Performance
Best Country Performance by a Duo or Group with Vocals
Best Country Collaboration with Vocals
Best Country Instrumental Performance
  • "Hummingbyrd" - Marty Stuart
  • "Tattoo of a Smudge" - Cherryholmes
  • "Magic #9" - The Infamous Stringdusters
  • "New Chance Blues" - Punch Brothers
  • "Willow Creek" - Darrell Scott
Best Country Song
Dave Haywood, Josh Kear, Charles Kelley & Hillary Scott, songwriters (Lady Antebellum)
Best Country Album

New Age

Best New Age Album

Jazz

Best Contemporary Jazz Album
Best Jazz Vocal Album
Best Improvised Jazz Solo
Best Jazz Instrumental Album, Individual or Group
Best Large Jazz Ensemble Album
  • Mingus Big Band Live at Jazz Standard - Mingus Big Band
  • Infernal Machines - Darcy James Argue's Secret Society
  • Autumn: In Moving Pictures Jazz - Chamber Music Vol. 2 - Billy Childs Ensemble featuring the Ying String Quartet
  • Pathways - Dave Holland Octet
  • 54 - Metropole Orkest, John Scofield & Vince Mendoza
Best Latin Jazz Album
  • Chucho's Steps - Chucho Valdés and the Afro-Cuban Messengers
  • Tango Grill - Pablo Aslan
  • Second Chance - Hector Martignon
  • Psychedelic Blues - Poncho Sanchez
  • ¡Bien Bien! - Wayne Wallace Latin Jazz Quintet

Gospel

Best Gospel Performance
Best Gospel Song
Best Rock or Rap Gospel Album
Best Pop/Contemporary Gospel Album
Best Southern, Country, or Bluegrass Gospel Album
Best Traditional Gospel Album
Best Contemporary R&B Gospel Album

Latin

Best Latin Pop Album
Best Latin Rock, Alternative or Urban Album
Best Tropical Latin Album
Best Tejano Album
  • Recuerdos - Little Joe & la Familia
  • Sabes Bien - Juan P. Moreno
  • In the Pocket - Joe Posada
  • Homenaje a Mi Padre - Sunny Sauceda y Todo Eso
  • Cookin - Tortilla Factory
Best Norteño Album
  • Classic - Intocable
  • Indispensable - Angel Fresnillo
  • Ni Hoy Ni Mañana - Gerardo Ortíz
  • Desde la Cantina Volumen 1 - Pesado
  • Intensamente - Principez de la Musica Norteña
Best Banda Album
  • Enamórate de Mí - El Güero y Su Banda Centenario
  • Ando Bien Pedo - Banda Los Recoditos
  • Caricias Compradas... - Cuisillos
  • Con la Fuerza del Corrido - El Chapo
  • Todo Depende de Ti - La Arrolladora Banda El Limón

American roots music

Best Americana Album
Best Bluegrass Album
Best Traditional Blues Album
Best Contemporary Blues Album
Best Traditional Folk Album
Best Contemporary Folk Album
Best Hawaiian Music Album
  • Huana Ke Aloha - Tia Carrere
  • Amy Hanaiali'i and Slack Key Masters of Hawaii - Amy Hanaiali'i And Slack Key Masters of Hawaii
  • Polani - Daniel Ho
  • The Legend - Ledward Kaapana
  • Maui on My Mind - Hawaiian Slack Key Guitar - Jeff Peterson
Best Native American Music Album
  • 2010 Gathering of Nations Pow Wow: A Spirit's Dance - (Various Artists); Derek Mathews, Dr. Lita Mathews & Melonie Mathews, producers
  • XI - Bear Creek
  • Temptations: Cree Round Dance Songs - Northern Cree
  • Woodnotes Wyld: Historic Flute Sounds from the Dr. Richard W. Payne Collection - Peter Phippen
Best Zydeco or Cajun Music Album

Reggae

Best Reggae Album

World music

Best Traditional World Music Album
  • Ali and Toumani - Ali Farka Touré & Toumani Diabaté
  • Pure Sounds - Gyuto Monks of Tibet
  • I Speak Fula - Bassekou Kouyate & Ngoni Ba
  • Grace - Soweto Gospel Choir
  • Tango Universal - Vayo
Best Contemporary World Music Album

Children's

Best Musical Album for Children
Best Spoken Word Album For Children
  • Julie Andrews' Collection of Poems, Songs, And Lullabies - Julie Andrews & Emma Walton Hamilton
  • Anne Frank: The Diary of a Young Girl: The Definitive Edition - Selma Blair
  • The Best Candy in the Whole World - Bill Harley
  • Healthy Food For Thought: Good Enough to Eat - (Various Artists); Jim Cravero, Paula Lizzi & Steve Pullara, producers
  • Nanny McPhee Returns - Emma Thompson

Spoken Word

Best Spoken Word Album

Comedy

Best Comedy Album

Musical show

Best Musical Show Album

Film, TV and other visual media

Best Compilation Soundtrack Album for Motion Picture, Television or Other Visual Media
Best Score Soundtrack Album for Motion Picture, Television or Other Visual Media
Best Song Written for Motion Picture, Television or Other Visual Media

Composing and arranging

Best Instrumental Composition
Best Instrumental Arrangement
Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
  • "Baba Yetu"
    • Christopher Tin, arranger (Christopher Tin, Soweto Gospel Choir & Royal Philharmonic Orchestra)
  • "Baby"
    • Roger Treece, arranger (Bobby McFerrin)
  • "Based on a Thousand True Stories"
    • Vince Mendoza, arranger (Silje Nergaard & Metropole Orchestra Strings)
  • "Don't Explain"
    • Geoffrey Keezer, arranger (Denise Donatelli)
  • "Imagine"

Package

Best Recording Package
Best Boxed or Special Limited Edition Package
  • Under Great White Northern Lights (Limited Edition Box Set) - Rob Jones & Jack White III, art directors (The White Stripes)
  • Light: On the South Side - Tom Lunt, Rob Sevier & Ken Shipley, art directors (Various Artists)
  • Minotaur (Deluxe Edition) - Jeff Anderson & Vaughan Oliver, art directors (The Pixies)
  • A Sideman's Journey (Limited Collector's Super Deluxe Box Set) - Daniel Reiss & Klaus Voormann, art directors (Voormann & Friends)
  • Story Island - Qing-Yang Xiao, art director (Various Artists)

Album notes

Best Album Notes

Historical

Best Historical Album
  • The Beatles (The Original Studio Recordings)
  • Alan Lomax In Haiti: Recordings For The Library Of Congress, 1936-1937
    • Jeffrey A. Greenberg, David Katznelson & Anna Lomax Wood, compilation producers; Steve Rosenthal & Warren Russell-Smith, mastering engineers (Various Artists)
  • The Complete Mother's Best Recordings...Plus!
    • Colin Escott, Mike Jason & Jett Williams, compilation producers; Joseph M. Palmaccio, mastering engineer (Hank Williams)
  • Not Fade Away: The Complete Studio Recordings And More
    • Andy McKaie, compilation producer; Erick Labson, mastering engineer (Buddy Holly)
  • Where the Action Is! Los Angeles Nuggets 1965-1968
    • Alec Palao, Cheryl Pawelski & Andrew Sandoval, compilation producers; Dan Hersch & Andrew Sandoval, mastering engineers (Various Artists)

Production, non-classical

Best Engineered Album, Non-Classical

An Engineer's Award.

Battle Studies

Michael H. Brauer, Joe Ferla, Chad Franscoviak & Manny Marroquin, engineers (John Mayer)
Producer Of The Year, Non-Classical

Danger Mouse

Broken Bells - Broken Bells (A)
Dark Night of the Soul - Danger Mouse and Sparklehorse (A)
Tighten Up - The Black Keys (T)
Best Remixed Recording, Non-Classical

Revolver (David Guetta's One Love Club Remix)

David Guetta & Afrojack, remixers (Madonna)

Production, surround sound

Best Surround Sound Album
  • Britten's Orchestra
  • The Incident
  • Parallax Eden
    • David Miles Huber, surround mix engineer; David Miles Huber, surround mastering engineer; David Miles Huber, surround producer (David Miles Huber)
  • Songs and Stories (Monster Music Version)
    • Don Murray, surround mix engineer; Sangwook Nam & Doug Sax, surround mastering engineers; John Burk, Noel Lee & Marcus Miller, surround producers (George Benson)
  • Trondheimsolistene - In Folk Style
    • Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (TrondheimSolistene)

Production, classical

Best Engineered Album, Classical

An Engineer's Award. (Artist names appear in parentheses.)

  • Daugherty: Metropolis Symphony; Deus Ex Machina
    • Mark Donahue, John Hill & Dirk Sobotka, engineers (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony Orchestra)
  • Have You Ever Been...?
    • Robert Friedrich, engineer (Turtle Island Quartet, Stefon Harris & Mike Marshall)
  • Mackey, Steven: Dreamhouse
    • David Frost, Tom Lazarus, Steven Mackey & Dirk Sobotka, engineers (Gil Rose, Rinde Eckert, Catch Electric Guitar Quartet, Synergy Vocals & Boston Modern Orchestra Project)
  • Porter, Quincy: Complete Viola Works
  • Vocabularies
    • Steve Miller, Allen Sides & Roger Treece, engineers (Bobby McFerrin)
Producer Of The Year, Classical

A Producer's Award. (Artist names appear in parentheses.)

  • Blanton Alspaugh
    • Corigliano: Violin Concerto 'The Red Violin' (Michael Ludwig, JoAnn Falletta & Buffalo Philharmonic Orchestra)
    • Daugherty: Metropolis Symphony; Deus Ex Machina (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
    • Rachmaninov: Symphony No. 2 (Leonard Slatkin & Detroit Symphony Orchestra)
    • Tower Of The Eight Winds - Music For Violin & Piano By Judith Shatin (Borup-Ernst Duo)
    • Tyberg: Symphony No. 3; Piano Trio (JoAnn Falletta & Buffalo Philharmonic Orchestra)
    • Wind Serenades (Gregory Wolynec & Gateway Chamber Ensemble)
  • David Frost
    • Britten's Orchestra (Michael Stern & Kansas City Symphony)
    • Chambers, Evan: The Old Burying Ground (Kenneth Kiesler & The University Of Michigan Symphony Orchestra)
    • Dorman, Avner: Concertos For Mandolin, Piccolo, Piano And Concerto Grosso (Andrew Cyr, Eliran Avni, Mindy Kaufman, Avi Avital & Metropolis Ensemble)
    • The 5 Browns In Hollywood (5 Browns)
    • Mackey, Steven: Dreamhouse (Gil Rose, Rinde Eckert, Catch Electric Guitar Quartet, Synergy Vocals & Boston Modern Orchestra Project)
    • Meeting Of The Spirits (Matt Haimovitz)
    • Two Roads To Exile (ARC Ensemble)
  • Tim Handley
    • Adams: Nixon In China (Marin Alsop, Tracy Dahl, Marc Heller, Thomas Hammons, Maria Kanyova, Robert Orth, Chen-Ye Yan, Opera Colorado Chorus & Colorado Symphony Orchestra)
    • Debussy: Le Martyre De Saint Sébastien (Jun Märkl & Orchestre National De Lyon)
    • Dohnányi: Variations On A Nursery Song (JoAnn Falletta, Eldar Nebolsin & Buffalo Philharmonic Orchestra)
    • Harris: Symphonies Nos. 5 & 6 (Marin Alsop & Bournemouth Symphony Orchestra)
    • Hubay: Violin Concertos Nos. 1 And 2 (Chloë Hanslip, Andrew Mogrelia & Bournemouth Symphony Orchestra)
    • Messiaen: Poèmes Pour Mi (Anne Schwanewilms, Jun Märkl & Orchestre National De Lyon)
    • Piazzolla: Sinfonía Buenos Aires (Daniel Binelli, Tianwa Yang, Giancarlo Guerro & Nashville Symphony Orchestra)
    • Ries: Works For Flute And Piano (Uwe Grodd & Matteo Napoli)
    • Roussel: Symphony No. 1 (Stéphane Denève & Royal Scottish National Orchestra)
    • Shchedrin: Concertos For Orchestra Nos. 4 & 5 (Kirill Karabits & Bournemouth Symphony Orchestra)
    • Stamitz: Flute Concertos (Robert Aitken, Donatas Katkus & St. Christopher Chamber Orchestra)
    • Strauss, R: Josephs-Legende; Rosenkavalier; Die Frau Ohne Schatten (Orchestral Suites) (JoAnn Falletta & Buffalo Philharmonic Orchestra)
  • Marina A. Ledin, Victor Ledin
    • Brubeck: Songs Of Praise (Lynne Morrow, Richard Grant, Quartet San Francisco & The Pacific Mozart Ensemble)
    • Cascade Of Roses (Janice Weber)
    • Gnattali: Solo & Chamber Works For Guitar (Marc Regnier)
    • If I Were A Bird (Michael Lewin)
    • Kletzki: Piano Concerto (Joseph Banowetz, Thomas Sanderling & Russian Philharmonic Orchestra)
    • Porter, Quincy: Complete Viola Works (Eliesha Nelson & John McLaughlin Williams)
    • Rubinstein: Piano Music (1852-1894) (Joseph Banowetz)
    • Rubinstein: Piano Music (1871-1890) (Joseph Banowetz)
    • 20th Century Harp Sonatas (Sarah Schuster Ericsson)
  • James Mallinson
    • Mahler: Symphony No. 2 (Bernard Haitink, Duain Wolfe, Miah Persson, Christianne Stotijn, Chicago Symphony Chorus & Chicago Symphony Orchestra)
    • Prokofiev: Romeo And Juliet (Valery Gergiev & London Symphony Orchestra)
    • Shchedrin: The Enchanted Wanderer (Valery Gergiev, Evgeny Akimov, Sergei Aleksashkin, Kristina Kapustinskaya, Mariinsky Chorus & Mariinsky Orchestra)
    • Strauss, R: Ein Heldenleben; Webern: Im Sommerwind (Bernard Haitink & Chicago Symphony Orchestra)
    • Strauss, R: Eine Alpensinfonie (Bernard Haitink & London Symphony Orchestra)
    • Tchaikovsky: Rococo Variations; Prokofiev: Sinfonia Concertante (Gautier Capuçon, Valery Gergiev & Orchestra Of The Mariinsky Theatre)
    • Wagner: Parsifal (Valery Gergiev, Gary Lehman, Violeta Urmana, René Pape, Evgeny Nikitin, Alexei Tanovitski, Nikolai Putilin, Mariinsky Chorus & Mariinsky Orchestra)

Classical

Best Classical Album

  • Bruckner: Symphonies Nos. 3 & 4 - Mariss Jansons, conductor; Everett Porter, producer; Everett Porter, mastering engineer (Royal Concertgebouw Orchestra)
  • Daugherty: Metropolis Symphony; Deus Ex Machina - Giancarlo Guerrero, conductor; Blanton Alspaugh, producer; Mark Donahue, John Hill & Dirk Sobotka, engineers/mixers (Terrence Wilson; Nashville Symphony Orchestra)
  • Mackey, Steven: Dreamhouse - Gil Rose, conductor; Rinde Eckert; Catch Electric Guitar Quartet; David Frost, producer; David Frost, Tom Lazarus, Steven Mackey & Dirk Sobotka, engineers/mixers; Silas Brown, mastering engineer (Boston Modern Orchestra Project; Synergy Vocals)
  • Sacrificium - Giovanni Antonini, conductor; Cecilia Bartoli; Arend Prohmann, producer; Philip Siney, engineer/mixer (Il Giardino Armonico)
  • Verdi: Requiem - Riccardo Muti, conductor; Duain Wolfe, chorus master; Christopher Alder, producer; David Frost, Tom Lazarus & Christopher Willis, engineers/mixers (Ildar Abdrazakov, Olga Borodina, Barbara Frittoli & Mario Zeffiri; Chicago Symphony Orchestra; Chicago Symphony Chorus)

Best Orchestral Performance

  • Bruckner: "Symphonies Nos. 3 & 4" - Mariss Jansons, conductor (Royal Concertgebouw Orchestra)
  • Daugherty: Metropolis Symphony; "Deus Ex Machina" - Giancarlo Guerrero, conductor (Terrence Wilson; Nashville Symphony)
  • Mackey, Steven: "Dreamhouse" - Gil Rose, conductor; Rinde Eckert (Catch Electric Guitar Quartet; Boston Modern Orchestra Project; Synergy Vocals)
  • Salieri: "Overtures & Stage Music" - Thomas Fey, conductor (Mannheimer Mozartorchester)
  • Stravinsky: Pulcinella; Symphony in Three Movements; "Four Études" - Pierre Boulez, conductor (Roxana Constantinescu, Kyle Ketelsen & Nicholas Phan; Chicago Symphony Orchestra)

Best Opera Recording

  • Berg: "Lulu"
    • Antonio Pappano, conductor; Agneta Eichenholz, Jennifer Larmore, Klaus Florian Vogt & Michael Volle; David Groves, producer (Orchestra of The Royal Opera House)
  • Hasse: "Marc' Antonio E Cleopatra"
    • Matthew Dirst, conductor; Jamie Barton & Ava Pine; Keith Weber, producer (Ars Lyrica Houston)
  • Saariaho: "L'Amour de Loin"
    • Kent Nagano, conductor; Daniel Belcher, Ekaterina Lekhina & Marie-Ange Todorovitch; Martin Sauer, producer (Deutsches Symphonie-Orchester Berlin; Rundfunkchor Berlin)
  • Shchedrin: "The Enchanted Wanderer"
    • Valery Gergiev, conductor; Evgeny Akimov, Sergei Aleksashkin & Kristina Kapustinskaya; James Mallinson, producer (Orchestra of the Mariinsky Theatre; Chorus of the Mariinsky Theatre)
  • Sullivan: "Ivanhoe"
    • David Lloyd-Jones, conductor; Neal Davies, Geraldine McGreevy, James Rutherford, Toby Spence & Janice Watson; Brian Pidgeon, producer (BBC National Orchestra of Wales; Adrian Partington Singers)

Best Choral Performance

  • Bach: "Cantatas" - Nikolaus Harnoncourt, conductor; Erwin Ortner, chorus master (Bernarda Fink, Gerald Finley, Christian Gerhaher, Werner Güra, Julia Kleiter, Christine Schäfer, Anton Scharinger & Kurt Streit; Concentus Musicus Wien; Arnold Schoenberg Chor)
  • "Baltic Runes" - Paul Hillier, conductor (Estonian Philharmonic Chamber Choir)
  • Haydn: "The Creation" - René Jacobs, conductor; Hans-Christoph Rademann, choir director (Julia Kleiter, Maximilian Schmitt & Johannes Weisser; Freiburger Barockorchester; RIAS Kammerchor)
  • Martin: "Golgotha" - Daniel Reuss, conductor (Judith Gauthier, Marianne Beate Kielland, Adrian Thompson, Mattijs Van De Woerd & Konstantin Wolff; Estonian National Symphony Orchestra; Cappella Amsterdam & Estonian Philharmonic Chamber Choir)
  • Verdi: "Requiem" - Riccardo Muti, conductor; Duain Wolfe, chorus master (Ildar Abdrazakov, Olga Borodina, Barbara Frittoli & Mario Zeffiri; Chicago Symphony Orchestra; Chicago Symphony Chorus)

Best Instrumental Soloist(s) Performance (with Orchestra)

  • Daugherty: "Deus Ex Machina" - Giancarlo Guerrero, conductor; Terrence Wilson (Nashville Symphony)
  • Dorman, Avner: "Mandolin Concerto" - Andrew Cyr, conductor; Avi Avital (Metropolis Ensemble)
  • Kletzki: "Piano Concerto in D Minor, Op. 22" - Thomas Sanderling, conductor; Joseph Banowetz (Russian Philharmonic Orchestra)
  • Mozart: "Piano Concertos Nos. 23 & 24" - Mitsuko Uchida (The Cleveland Orchestra)
  • Porter, Quincy: "Concerto for Viola & Orchestra" - John McLaughlin Williams, conductor; Eliesha Nelson (Northwest Sinfonia)

Best Instrumental Soloist Performance (without Orchestra)

  • Messiaen: "Liver du Saint-Sacrement" - Paul Jacobs
  • Chopin: "The Nocturnes" - Nelson Freire
  • Hamelin: "Études" - Marc-André Hamelin
  • Paganini: "24 Caprices" - Julia Fischer
  • "20th Century Harp Sonatas" - Sarah Schuster Ericsson

Best Chamber Music Performance

  • Beethoven: "Complete Sonatas for Violin & Piano" - Isabelle Faust and Alexander Melnikov
  • Gnattali: "Solo & Chamber Works for Guitar - Marc Regnier" (Tacy Edwards, Natalia Khoma & Marco Sartor)
  • Ligeti: "String Quartets Nos. 1 & 2" - Parker Quartet
  • Porter, Quincy: "Complete Viola Works" - Eliesha Nelson & John McLaughlin Williams (Douglas Rioth; Northwest Sinfonia)
  • Schoenberg: "String Quartets Nos. 3 & 4" - Fred Sherry String Quartet (Christopher Oldfather & Rolf Schulte)

Best Small Ensemble Performance

  • "Ceremony and Devotion - Music for the Tudors" - Harry Christophers, conductor; The Sixteen
  • "Dinastia Borja" - Jordi Savall, conductor; Hespèrion XXI & La Capella Reial De Catalunya (Pascal Bertin, Daniele Carnovich, Lior Elmalich, Montserrat Figueras, Driss El Maloumi, Marc Mauillon, Lluís Vilamajó & Furio Zanasi; Pascal Bertin, Daniele Carnovich, Josep Piera & Francisco Rojas)
  • "Trondheimsolistene - In Folk Style" - Øyvind Gimse & Geir Inge Lotsberg, conductors (Emilia Amper & Gjermund Larsen; TrondheimSolistene)
  • "Victoria: Lamentations Of Jeremiah" - Peter Phillips, conductor; The Tallis Scholars
  • Whitacre, Eric: "Choral Music" - Noel Edison, conductor; Elora Festival Singers (Carol Bauman & Leslie De'Ath)

Best Classical Vocal Performance

Best Classical Contemporary Composition

Best Classical Crossover Album

Music video

Best Short Form Music Video
Best Long Form Music Video

Artists with multiple nominations and awards

In Memoriam

James Moody, John D. Kendall, Billy Taylor, Herb Ellis, Lena Horne, Margaret Whiting, Charlie Louvin, Hank Cochran, Carl Smith, Bobby Charles, Bobby Hebb, Gladys Horton, Teena Marie, General Johnson, Gregory Isaacs, Sugar Minott, Harvey Fuqua, Garry Shider, Dick Griffey, Gerry Rafferty, George David Weiss, Wally Traugott, Jim Williamson, Bill Porter, Richie Hayward, Ben Keith, Captain Beefheart, Malcolm McLaren, Herman Leonard, Irwin Silber, Jim Marshall, Jerry Bock, Allyn Ferguson, John Barry, Peter Lopez, Caresse Henry, Bill Aucoin, Hal Uplinger, Ron Baird, Ronni Chasen, Mitch Miller, Roberto Cantoral, Olga Guillot, Enrique Morente, Joan Sutherland, Helen Boatwright, Margaret Price, Earl Wild, Raphael Hillyer, Ronnie James Dio, Doug Fieger, Don Kirshner, Esteban "Steve" Jordan, Tony "Ham" Guerrero, Eddie Fisher, Jimmy Dean, Alex Chilton, Walter Hawkins, Albertina Walker and Solomon Burke.

References

  1. ^ Jon Weisman, Grammy Awards Set for Jan. 26, Los Angeles Times, May 13, 2013
  2. ^ 53rd GRAMMY Awards Slated For Feb. 13,2011
  3. ^ GRAMMY.com
  4. ^ http://pitchfork.com/news/41559-arcade-fire-win-the-album-of-the-year-grammy/
  5. ^ Video on YouTube
  6. ^ Ladies Antebellum And Gaga, Jeff Beck, David Frost, John Legend Win Three GRAMMYs Each
  7. ^ Gallo, Phill (2011-04-27). "Grammy Awards producer John Cossette dies at 54". Billboard Magazine. Reuters. Retrieved . 
  8. ^ a b c d e f g h i "A Star To Perform". grammy.com. National Academy of Recording Arts and Sciences. February 8, 2011. Retrieved 2011. 
  9. ^ a b c d e f g "Stars To Join For Aretha Franklin Tribute". grammy.com. National Academy of Recording Arts and Sciences. February 9, 2011. Retrieved 2011. 
  10. ^ Yolanda Adams, Christina Aguilera Perform Aretha Franklin Tribute at Grammys: People.com
  11. ^ a b c d e f "GRAMMY Performers Announced". grammy.com. National Academy of Recording Arts and Sciences. January 13, 2011. Retrieved 2011. 
  12. ^ a b c d "Additional GRAMMY Performers Announced". grammy.com. National Academy of Recording Arts and Sciences. January 20, 2011. Retrieved 2011. 
  13. ^ a b c d e f g h i j k l "The GRAMMYs Add Dylan And Dre". grammy.com. National Academy of Recording Arts and Sciences. February 10, 2011. Retrieved 2011. 
  14. ^ a b c d e f g h "More GRAMMY Performers Announced". grammy.com. National Academy of Recording Arts and Sciences. February 2, 2011. Retrieved 2011. 
  15. ^ "Cee Lo Green Takes Flight With Gwyneth Paltrow and The Muppets". Celebrity Circuit. CBS News. February 13, 2011. Retrieved . 
  16. ^ "Mick Jagger Added To GRAMMY Lineup". grammy.com. National Academy of Recording Arts and Sciences. February 3, 2011. Retrieved 2011. 
  17. ^ "The Recording Academy Announces Special Merit Award Honorees". Grammy.com News. Retrieved 2010. 

External links


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.


2011_Grammy_Awards
 
Connect with defaultLogic
What We've Done
Led Digital Marketing Efforts of Top 500 e-Retailers.
Worked with Top Brands at Leading Agencies.
Successfully Managed Over $50 million in Digital Ad Spend.
Developed Strategies and Processes that Enabled Brands to Grow During an Economic Downturn.
Taught Advanced Internet Marketing Strategies at the graduate level.


Manage research, learning and skills at defaultLogic. Create an account using LinkedIn or facebook to manage and organize your IT knowledge. defaultLogic works like a shopping cart for information -- helping you to save, discuss and share.


  Contact Us